VŠTJ MEDICINA PRAHA
Login:    Heslo:      registrace
Praha, SalmovskáPraha, Gymnázium Na Vítězné plániCeské BudějovicePlzeňTachovRC Ostrov nad Ohří
sobota, 19. ledna 2019, svátek má Doubravka

Léčba obezity

Proč zrovna já?

Léčba obezity
Obesity News - noviny pro prevenci a léčbu obezityObesity News – noviny
pro prevenci a léčbu obezity
NOVĚ: Předplatné je tu!

To je otázka, kterou si klade snad každý, kdo "vůbec nejí a tloustne snad i ze vzduchu." Každý má však jinak nastavený metabolismus, někdo například jí hodně, ale jeho organismus je nastaven tak, že mnoho energie spotřebovává při běžných činnostech. Jiný po opakovaných redukčních pokusech naopak naučil organismus "šetřit", proto jsou další redukční pokusy méně úspěšné a stojí více sil.

Nemalou roli hraje v naší snaze genetická výbava. Nelze ovšem jednoduše říci, že kdo má "tlusté rodiče", je "tlustý po nich." Zcela jistě se kromě genetických vloh uplatňuje podobný životní styl, který je navíc komplikován stále se snižující pohybovou aktivitou.

Co z toho plyne? Ten, kdo pochází z rodiny tzv. prostorově zdůrazněné, by se měl především zamyslet nad tím, co vlastně může ovlivnit při svém redukčním snažení. Je to právě životní styl, který odpovídá za 40-50 % projevů tzv. metabolického syndromu.

Obezita ve vyspělých zemích je způsobena především stálým snižováním fyzické aktivity. Postupná automatizace a robotizace výroby, dostupnost osobních přepravních prostředků a velký výběr levných, ale méně vhodných potravin s vysokým obsahem tuku – to vše vede ke ztrátě aktivní tělesné hmoty a naopak ke zvýšení tukových zásob.

Na pováženou je vzestup obezity v dětské populaci. Rozvoj počítačů (resp. počítačových her) vede k omezení pohybové aktivity i u dětí, u kterých většinou jinak nejsou důvody, pro které by fyzickou aktivitu nebylo možno provozovat.

TEST – zkuste si odpovědět na tyto otázky:
1. Jím minimálně 3× denně v pravidelných intervalech ANO    NE
2. Jím maximálně 2× v týdnu uzeniny ANO    NE
3. Sleduji u potravin (jogurtů, sýrů apod.) jejich energetickou hodnot ANO    NE
4. Jím vždy maximálně do 21 hod. ANO    NE
5. Mám alespoň 1x denně ovoce nebo zeleninu  ANO    NE
6. Provozuji pravidelnou fyzickou aktivitu (procházka min. 1 h alespoň 4x týdně) ANO    NE
7. Mám zaměstnání, ve kterém strávím maximálně dvě hodiny vsedě ANO    NE
BMI index

Jak můžeme zjistit, zda máme "normální" hmotnost, nadváhu či obezitu? Lékaři běžně používají tzv. index tělesné hmotnosti (Body Mass Index) neboli BMI. Dle BMI můžete snadno zjistit, jak na tom jste. Stačí zadat vaší výšku v centimetrech a hmotnost v kilogramech. Po provedení výpočtu si sami v tabulce určíte, do jaké skupiny dle BMI patříte - » výpočet vašeho BMI »


Léčba OBEZITY

Většina z nás, kdo jsme vyzkoušeli už skoro všechny diety, jejichž výsledný efekt u jednotlivců byl "opakovaně prokázán," zjistila, že pokud tyto diety vůbec fungovaly, tak většinou pouze krátkodobě a v podstatě nám snižovaly z dlouhodobého hlediska šanci na úspěch. Přesto se v úspěšné léčbě neobejdeme bez dodržování alespoň několika zásad.

Léčba obezity zahrnuje v podstatě 5 základních metod, kterými jsou:

  1. dieta
  2. fyzická aktivita
  3. psychoterapie
  4. léky na "zhubnutí"
  5. bariatrická chirurgie (bandáž žaludku)